Scroll to top
© 2020 AEROKLUB ZIEMI LUBUSKIEJ
Share
  • Możliwość tankowania Avgas 100LL i Pb 95
  • Częstotliwość 130.780 MHz
  • AKTUALNOŚCI

Lotnicza Noc Muzeów

Noc Muzeów to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku. To wyjątkowa okazja, by w nietuzinkowy sposób zwiedzić ulubione muzea w całym kraju. W tym roku swój udział w wydarzeniu miał także Ośrodek Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Przylep – Zielona Góra.

Jednym z najbardziej odwiedzanych muzeów Polski zachodniej jest Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Tutaj po prostu nie można się nudzić. W pałacu na zwiedzających czekają 4 sale prezentujące szeroki zakres historii wojskowości. Na wystawie zobaczyć można m.in.: krótką i długą broń palną, różnorodne typy broni białej, broń drzewcową, czy też uzbrojenie ochronne. Bardzo licznie zgromadzono pamiątki żołnierskie z XIX wieku. Plener to istny raj na ziemi dla dzieci i miłośników lotnictwa wojskowego. Zbiory lotnicze w otwartym plenerze zawierają 22 samoloty oraz 5 śmigłowców. Wśród nich samolot szturmowy Ił-10/AVIA B-33, transportowy Ił-14T, pasażerski Li-2P, samolot TS-11 „Iskra” Bis B, śmigłowce Mi-4A i SSM-1/Mi-1 czy samolot myśliwsko-bombowy Su-22M4. Ale to nie wszystko.

20 maja, podczas XVII Europejskiej Nocy Muzeów na zwiedzających czekały również potyczki i tańce rycerskie, koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania, iluminacja eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego a nawet prawdziwa wojskowa grochówka. Czekaliśmy również my – studenci, piloci i instruktorzy Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Rozmów z pilotami nie było końca. Nie zabrakło także chętnych do zapoznania się z najnowszymi nabytkami Aeroklubu, nawet tych najmniejszych – dronów. Nimi także było ogromne zainteresowanie. Wieczór zakończył się pokazami świetlno-muzycznymi S-75 Dźwignia i SU-22. Dla niewtajemniczonych – ten pierwszy to radziecki rakietowy system przeciwlotniczy (ziemia-powietrze) a ten drugi to samolot myśliwsko-bombowy a zarazem najstarsza konstrukcja bojowa wykorzystywana w naszych Siłach Powietrznych. Szczęśliwcy mieli okazję zobaczyć także przelatujące w okolicy w pełnym oświetleniu samoloty Tecnam P2008, na co dzień wykorzystywane do szkolenia przyszłych pilotów. To był niezapomniany wieczór.

Ci, którzy nie dotarli mogą tylko żałować. Ale nic straconego. Zapraszamy już za rok. Pamiętajcie, codziennie jesteśmy do Waszej dyspozycji w Ośrodku Szkolenia Lotniczego.

A jeśli fascynuje Cię latanie i samoloty, marzysz o karierze pilota to zgłoś się do nas! Z nami rozpoczniesz swoją lotniczą przygodę, i być może rzeczywiście stanie się ona pasją Twojego życia. Z upływem czasu, lotnictwo będzie dla Ciebie nie tylko stylem życia, ale również źródłem dochodu.

 

 

Related posts

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *