Scroll to top
© 2020 AEROKLUB ZIEMI LUBUSKIEJ
Share
 • Możliwość tankowania Avgas 100LL i Pb 95
 • Częstotliwość 130.780 MHz
 • AKTUALNOŚCI

Biuletyn bezpieczeństwa AZL Marzec 2024

BIULETYN BEZPIECZENSTWA AZL MARZEC 2024 NR.01/05/2024 R.

W roku 2023 w AZL  wykonano 13.055 operacji lotniczych i wylatano ogółem 5.095 godzin lotu na wszystkich statkach powietrznych. Odnotowano 9 zdarzeń lotniczych, które były omawiane na 11 Posiedzeniach Zespołu BL AZL- rozszerzonych oraz na zebraniach  członków sekcji szybowcowej i samolotowej. Kadra instruktorska i  cały personel uczestniczyli  łącznie w 12 szkoleniach związanych z bezpieczeństwem wykonywania lotów SMS,  w tym odbył się webinar z eksploatacji zimowej samolotów.

ZDARZENIA LOTNICZE ZAISTNIAŁE W AZL W ROKU 2023

 

BALONOWE

 1. Podczas grupowego startu balonów na zawodach w Niemczech, nasz balon SP-BAC wskutek niespodziewanego podmuchu wiatru  zahaczył koszem o powłokę sąsiedniego balonu, który po naprawie tego samego dnia wystartował w konkurencji.

 

SZYBOWCOWE

 1. Ustawianie szybowców do startu na holu za samolotem na progu pasa samolotowego na długo przed planowanym startem zespołu, co blokuje lądowania  samolotów w lotach szkolnych.
 2. Powrót pilota licencjonowanego z lotu termicznego nad lotnisko na niskiej wysokości, wykonanie ostatniego zakrętu do lądowania na wysokości około 40 m. Lądowanie z przelotem na środku lotniska z zakrętem podczas dobiegu w kierunku pasa kołowania, blokując pas startu szybowców za wyciągarką.
 3. Pilot szybowcowy podczas hangarowania skaleczył dłoń o wystający z filara ostry płaskownik. Na pogotowiu ranę zszyto i wykonano zastrzyk przeciwtężcowy.

 

SAMOLOTY

 1. Fajerwerki z okolic domów jednorodzinnych  podczas podejść samolotu szkolnego do lądowania w lotach nocnych do pasa 24. Instruktor zdecydował o zakończeniu lotów.
 2. Jednoczesny start samolotów na przeciwnych kierunkach dróg startowych 06/24 w słabym opadzie deszczu.
 3. Samolot Tecnam kołował za samolotem AN-2 wykonującym próbę silnika. Strumień zaśmigłowy poważnie zakołysał samolotem Tecnam obracając go o około 60 stopni.
 4. Podczas zgłoszonej operacji drona  zbliżyły się do niego szybowiec i samolot . Samolot znalazł się centralnie i na wysokości drona, operator drona gwałtownie obniżył wysokość lotu.
 5. W lotach nocnych samolot zostawiony pod hangarem bez nadzoru. W okresie 01.09 do 06.09 2023 r., podczas lotów nocnych otwarte były hangary, z włączonymi światłami i  bez nadzoru.

 

 

Jarosław Gniazdowski
Władysław Taranek
Zespół Bezpieczeństwa AZL

 

Zielona Góra 01.03.2924 r

Related posts