Pod koniec czerwca piloci Aeroklubu Ziemi Lubuskiej zrealizowali kolejny etap ogólnopolskiego programu zwalczania wścieklizny. Akcja objęła województwa lubelskie i podkarpackie, gdzie z samolotów realizowano zrzut doustnej szczepionki Rabadrop dla lisów wolno żyjących.
To jedno z kluczowych działań mających na celu ochronę zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwo zwierząt dzikich i domowych. Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, na którą wrażliwe są wszystkie ssaki, w tym człowiek. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa pozostaje lis rudy, dlatego działania profilaktyczne koncentrują się właśnie na tej populacji.

Jak wygląda akcja szczepień?
Szczepienia prowadzone są z powietrza – przy użyciu samolotów, które rozmieszczają przynęty zawierające szczepionkę w formie doustnej. Każda przynęta to mieszanka mączki rybnej i tłuszczu, wewnątrz której znajduje się blister z zawiesiną zawierającą atenuowany wirus wścieklizny (szczep SAD Clone TCID₅₀). Na 1 km² przypada średnio 25 dawek szczepionki, a linie zrzutu oddalone są od siebie o 1000 metrów.
Cała akcja jest poprzedzona kampanią informacyjną, a mieszkańcy terenów objętych zrzutem są powiadamiani w sposób zwyczajowo przyjęty w ich regionie.
– Za nami dość nietypowa, bo letnia „Akcja Lisy” Zrzuciliśmy ponad 700 tys. sztuk szczepionki na terenie 24 tysięcy km² województwa lubelskiego. Szesnaście samolotów „czesało” województwo z zachodu na wschód, tworząc linie zrzutu co 500 m. Granica z Ukrainą i Białorusią dodatkowo utrudniała akcję logistycznie. Wymagało to ciągłej koordynacji zarówno ze służbami cywilnymi kontroli przestrzeni powietrznej, jak i przede wszystkim z wojskiem. Po dwóch dniach udało się zakończyć loty z sukcesem i 67. Akcja Lisy przeszła do historii – mówi Artur Haładyn, dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

Dziękujemy wszystkim naszym pilotom, technikom i partnerom zaangażowanym w akcję. Dzięki Wam znów zrobiliśmy coś ważnego dla bezpieczeństwa publicznego!
Kolejny etap szczepień już we wrześniu!
4–17 września 2025 – zrzuty w województwach:
kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim18 września – 1 października 2025 – kolejne działania w województwach:
łódzkim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim
